Gezici İsg Aracı

Alfa Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ve Mobil Sağlık Laboratuvar

Gezici İsg Aracı

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre çalışanların sağlık muayenelerinin ve taramalarının yapılması yasal bir yükümlülük halini almıştır. Tüm çalışanların hastaneye gitmesi hem zaman hem maliyet bakımından iş yerlerine pahalıya gelmektedir. Bunun için gezici İSG aracı kontrollerine olanak sağlanmıştır.
29.04.2016 da 2016/7 sayılı genelge ile Sağlık Bakanlığı il sağlık müdürlüğünce izin verilen bu araçlar ile kontroller yapılabilmektedir. Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış sağlık kurum ve kuruluşlarından hizmet alımı yöntemiyle İSGB ve OSGB’ler bu hizmeti sunabilirler. Bu araçları başka kişi veya kurum/kuruluşlar tarafından kullanılması yasaktır. Araç personeli için çalışma belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Bu araçlarla yapılan çalışmanın programı İl sağlık müdürlüklerine verilmesi gerekmektedir. Bu araçların asgari kabin ölçüleri vardır. Bu araçların genişlik 140 cm, uzunluk 290 cm, yükseklik 175 cm (röntgen aracı için bu yükseklik değişmekte 185 cm olmaktadır.)’dir.Gezici İsg Aracı

6331 sayılı kanun ile işe girişlerde, iş değişikliklerinde, iş yerinin tehlike sınıfına göre çalışanların belli aralıklarla sağlık kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Çok tehlikeli sınıflarda en az senede bir defa, tehlikeli sınıflarda en az üç senede bir defa, az tehlikeli sınıflarda en az beş senede bir defa çalışanların kontrolleri yapılması gerekmektedir. Bu kanun ile çalışanların işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar. Gezici İSG aracı ile iş yerleri hem zaman hem maliyet açısından büyük verim kazanmaktadır.

Gezici İsg Aracı

Gezici İSG aracı ile verilebilecek hizmetler şu şekilde sıralanmaktadır:


Akciğer Grafileri


 • Görüntülemede, 3072X3072 piksel, 139 micron görüntüleme kalitesinde,IRAY VENÜ Flat Panel Dedektörlü, Dijital Röntgen ( DR ) Cihazı kullanılarak çekim yapılır.
 • Bir personelin görüntüleme süresi 4 saniyedir.
 • Sonuçlar Radyoloji Uzmanımız tarafından değerlendirilip raporlandırılır.
 • Görüntüler CD olarak tarafınıza ulaştırılacak olup talebiniz doğrultusunda ücret dâhilinde dijital film baskı olarak da hazırlanabilir.
 • Odiometri testi Odyometrist  tarafından yapılıp, Kulak Burun Boğaz Uzmanımız değerlendirilip raporlanır.
 • Solunum Fonksiyon Testi, Göğüs Hastalıkları Uzmanımız  tarafından değerlendirilip raporlanır.
 • EKG (  Elektro Kalp Grafisi ) 12 kanallı EKG cihazıyla  Tek kullanımlık elektrotlarla gerçekleştirilir. Sonuçları Kardiyoloji Uzmanımız ve/veya  Kurum Sorumlu Hekimimiz  tarafından değerlendirilip raporlandırılır.

Laboratuar Tetkikleri


 • Numuneler sağlık memuru, hemşire ve/veya Tıbbi Laboratuavar Teknisyenleri tarafından alınmakta ve soğuk zincir kuralları gözetilerek laboratuvara ulaştırılmaktadır.
 • Alınan numuneler, uzman hekimlerimiz tarafından ileri teknolojik yöntemlerle çalışılmakta ve sonuçlandırılmaktadır.
 • Sonuçlar İçerik Türüne göre Tıbbi MikroBiyoloji ve/veya Tıbbı Biyokimya Uzmanı ve/veya Laboratuvar Sorumlu Hekimimiz  tarafından değerlendirilip raporlandırılacaktır.                                          
 • Göz muayenelerinde  Astigmat, Miyop ve Hipermetropluk göz kusuru ölçümü Son Model CANON MARKA RK-F2 MODEL Full OTOREF-KERATOMETRE cihazıyla, Göz Tansiyonu (Glikom) ise  CANON MARKA TX-20P MODEL NONKONTAKT TONOMETRE&PAKİMETRİ cihazıyla eğitimi almış sağlık teknisyenleri tarafından gerçekleştirilmekte, Sonuçlar; Göz Hastalıkları Uzmanımız tarafından değerlendirilip raporlandırılmaktadır.
 • Mobil Sağlık Taramasında kullanılan Tüm Cihazların Kalibrasyon Belgeleri tarafınıza ulaştırılır
 • Gezici Mobil Sağlık Araçlarımızın Sağlık Bakanlığından onaylı yetki belgeleri tarafınıza sunulacaktır.
 • Kan Numune alımları BD Marka tüpler kullanılmaktadır.

Tetkik sonuçları, alfabetik sıraya dizilerek hazırlanmış klasör halinde tarafınıza teslim edilmektedir.

ALFA OSGB ile Gezici İSG Aracı ile Yanınızda

Mobil olarak iş yerlerine hizmet verilmektedir. Kan numune alımları BD Marka tüpler kullanılmaktadır. Tetkik sonuçları, alfabetik sıraya dizilerek hazırlanmış klasör halinde iş yerlerine teslim edilmektedir. ALFA OSGB ile Gezici İSG aracı sağlık araçların ve laboratuvarların sağlık bakanlığından onaylı yetki belgeleri ile iş yerlerine sunulmaktadır.

Göz Cihazlarımız CANON TX-20 VE RK-F2'dir

Gezici İsg Aracı