Mobil Sağlık Hizmetleri Nedir?

Alfa Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ve Mobil Sağlık Laboratuvar

Mobil Sağlık Hizmetleri Nedir?

Mobil sağlık hizmetleri, iş yerlerinde çalışan kişilerin sağlık taramalarının düzenli bir şekilde yapıldığı bir çalışma şeklidir. Hizmetlerinin en büyük avantajı ise üretimi herhangi bir şekilde engellememesidir. İş yeri hekimleri ile çalışan personellere izin verme ihtiyacı duymadan taramayı rahatlıkla bitirebilmektedir. Mobil sağlıkları hizmetleri kapsamında yapılan tarama esnasında personellerden elde edilen örnekler incelemeyi gönderilir ve rapor sonucu iş yeri ile paylaşılır. Bu sayede iş yerine yapılan rutin sağlık kontrollerinde herhangi bir aksaklık meydana gelmez. Ancak mobil ya da tam sağlık taraması fark etmeksizin her iş yerinin bu periyodik muayeneleri zamanında yaptırmaları gerekmektedir.Mobil Sağlık Hizmetleri Nedir?
Mobil Sağlık Hizmetleri Zorunlu Mudur?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre iş yerlerinde çalışan personellerin sağlık kontrollerinin iş yerlerince yapılması zorunlu hale gelmiştir. 2016 yılında çıkarılan kanuna göre iş sağlığı hizmetleri kapsamında yapılan tetkiklerin iş yerinin dışında yapılması iş gücün, üretim, iş günü ve iş verimi gibi çeşitli kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle personel sağlık tetkiklerinin iş yeri kapsamında yapılması uygun görülmüştür ve bu neticede 161 sayılı ILO sözleşmesi imzalanmıştır. Bu doğrultuda personelin işe girdiği andan itibaren çalışma süresi boyunca sağlık kontrollerinin periyodik bir şekilde yapılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından görevlendirilen İSGB ve OSGB’lere bağlı personeller iş yerlerine hizmet vermektedir.

Mobil Sağlık Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir? Mobil sağlık hizmetleri hem çalışanlara hem de işverenlere pek çok fayda sağlamaktadır. Bu faydaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
  • Bu hizmetlerin kişilere sağladığı en büyük avantaj zaman ve iş gücü tasarrufudur. Gezici isg araçları ile sağlık tetkikleri daha hızlı ve daha kolay biçimde gerçekleştirilebilmektedir.
  • Gezici isg uygulamasının çalışanlara sağladığı en büyük avantaj ise çeşitli tetkiklerin periyodik olarak zorunlu bir şekilde gerçekleştiriliyor olmasıdır. Böylelikle çalışanların iş yerlerinden izin alıp kendi imkanları ile sağlık kontrollerini yaptırmasına gerek kalmamaktadır.
  • Bu faydaların dışında bu tetkikler sayesinde olası bir sağlık problemine erken müdahale edebilmek mümkündür. Böylelikle herhangi bir zaman kaybı yaşanmadan kişilerde meydana gelen sağlık problemine çözüm bulunabilmektedir.